logo
logo

SME TU PRE VÁS NONSTOP

Radi privítame i Vašu spoločnosť v skupine našich spokojných obchodných partnerov.
.

Rozvody vody

SUV, TUV a CUV - Studená, Teplá a Okružna úžitková voda

 

Pri rozvodoch vody všeobecne platí pravidlo najkratšej trasy, u teplovodných rozvodoch je to dôležité z hľadiska straty teploty a oneskorenej reakcie vodovodnej batérie.


V prípade dlhšej vzdialenosti (viac ako 10bm) je vhodné inštalovať cirkulačné potrubie, druhá trúbka teplej vody od zdroja na batériu, ktorá tvorí slučku, v ktorej pomocou cirkulačného čerpadla cirkuluje teplá voda, výhodou je teplá voda ihneď k odberu, nevýhodou tohto komfortu je vyššia cena (odber cirkulačného čerpadla, a dohrievanie slučky TÚV zdrojom).

El. odber možno znížiť spínacími hodinami, alebo reguláciou kotla a nechať nahrievať slučku len ráno a večer - podľa potreby.

Pri rekonštrukcii kúpeľne (murované jadrá, výmena obkladov) nie je dobré nechávať oceľové-pozinkované rozvody vody, ktoré sú staršie než 15 rokov. Pozinkovaná trubka sa zanáša, najmä pri ohreve sa vodný kameň ľahšie usadzuje, preto staršie rozvody teplej vody majú sotva polovičný prierez. Rozvody vody odporúčame zasekať pod omietku do podlahy, alebo do SDR priečok a podhľadov, rozvod po povrchu nie je vhodný.

Rozvody vody inštalujeme prevažne v plastových rúrkach zn Ekoplastik v tlakovej rade PN 20, ďalej možno rozvody vody inštalovať v medených rúrkach - výhoda dlhšia životnosť,  nevýhoda vyššia cena. Ešte možno použiť značkové systémy s viacvrstvovými rúrkami. U všetkých týchto materiálov takmer nedochádza k usadzovaniu vodného kameňa, preto sa zvyšuje životnosť potrubia.

Plastové potrubia vo všeobecnosti majú niekoľkonásobne väčšiu tepelnú rozťažnosť, preto je potrebné tepelnú rozťažnosť potrubia vhodne kompenzovať (izolácia, kompenzátory, kompenzačné slučky atď.). U medeného potrubia je tepelná rozťažnosť minimálna, avšak pri dlhších trasách je potrebné kompenzáciu potrubia taktiež riešiť.

Z týchto dôvodov vzniklo potrubie viacvrstvové, ktoré spája výhody oboch materiálov, kde medzi plastovými vrstvami je aj vrstva hliníková ktorá znižuje tepelnú rozťažnosť a zvyšuje kyslíkovú bariéru. Cena rúry je zväčša nižšia ako medené potrubie, avšak tvarovky - kolená, T-kusy, prechody atď. sú niekoľkonásobne drahšie ako tvarovky spájkované, preto priemerne na bežný meter vychádza viacvrstvová rúrka o cca 15% -20% lacnejšie (podľa výrobcu) ako medené.

rozvody vody

 

Rýchly kontakt

Polia označené (*) sú povinné.
Nepovinná príloha (dokument, obrázok)
Maximálna veľkosť prílohy je limitovaná na 12.1 MB

    qrcode

    webnail

    KONTAKTY

    TECHPETROL kontakty

    created by: Marek Sarvas